در راستای تهیه اسناد توسعه کوتاه مدت شهرستان های مرزی استان صبح امروز جلسه ای با حضور دکتر پور عیسی رییس سازمان، میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان، مدیر کل دفتر روستایی و شوراهای استانداری، دبیران کمیته های برنامه ریزی شهرستان های مرزی در محل دفتر معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار گردید.
مجید پورعیسی رییس سازمان در رابطه با تهیه و تدوین اسناد کوتاه مدت شهرستانهای مرزی اظهار داشت: اسناد نامبرده حاصل تلاشهای شبانه روزی همکاران سازمان و نمایندگان دفتر امور روستایی و شوراها ی استانداری و فرمانداری های شهرستانهای مورد نظر، طی هفته گذشته بوده است.
وی افزود : این اسناد همچنان نیاز به بررسی و تکمیل در موارد مختلف از جمله شاخص ها و... دارند.
رییس سازمان تصریح کرد: باید اطلاعات هر شهرستان جامع و کامل باشد تا در نشست با دستگاههای معین هر شهرستان بتوان نقاط مثبت و قابل سرمایه گذاری را مشخص باشند تا سرمایه گذاریها هدفمند انجام شوند.
در این جلسه ضمن بررسی وضعیت شاخص های توسعه شهرستان های مرزی، پروژه های موثر در توسعه این شهرستان ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید اصلاحات مربوط تا پایان هفته جاری صورت پذیرفته و اسناد توسعه کوتاه مدت شهرستان های مرزی با مشارکت نهادهای حمایتی تدوین و به دستگاههای اجرایی ابلاغ گردد.

تهیه اسناد اجرایی توسعه کوتاه مدت شهرستان های مرزی استان
پیرو تفاهمات انجام شده با نهاد های حمایتی و در راستای توسعه کوتاه مدت شهرستان های مرزی استان تهیه سناد اجرایی توسعه کوتاه مدت شهرستان های درمیان، زیرکوه، سربیشه و نهبندان در دستور کار سازمان قرار گرفت.
پور عیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در جلسه بررسی و تهیه اسناد مذکور ضمن اشاره به اهمیت بهره گیری از همه ظرفیت های استانی و ملی در توسعه شهرستان ها به تشریح هدف تهیه اسناد و ابعاد آن پرداخت.
شایان ذکر است تیم هایی متشکل از نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نماینده دفتر امور روستایی استانداری، نماینده معین اقتصادی/نهاد حمایتی درشهرستان و معاون برنامه ریزی فرمانداری ها کار تهیه اسناد را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام خواهند رساند.در این فرایند با نگاه به پتانسیل ها و ظرفیت ها و محدودیت های هر شهرستان و احصای شاخص های مرتبط با توسعه کوتاه مدت هر شهرستان و نیز ظرفیت و امکانات مالی و اجرایی نهادهای حمایتی پروژه های موثر در توسعه هر شهرستان در بخش های زیربنایی،عمرانی و اقتصادی معرفی خواهد گردید.

 موضوع: دیدار رییس  و معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با کارکنان اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ؛ مجید پور عیسی رییس سازمان و جهانشاهی معاون برنامه و بودجه سازمان  با کارکنان اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان صمیمانه دیدار و گفت و گو کردند.

محمدرضا بیکی ضمن تشکراز حمایت های بیدریغ سازمان در مباحث مختلف به ارائه گزارش از وظایف، اقدامات و پروژه های عمرانی در دست اجرا پرداخت.

مجید پورعیسی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی؛ اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز را یکی از قطب های عمرانی معتبر در استان دانست و افزود: نظارت پروژه های عمرانی بهره برداری شده  در حوزه های مختلف توسط آن اداره کل نشان از دقت عمل و تخصص بالا دارد.

گفتنی است در این دیدار کارکنان به بیان نظرات ، پیشنهادات و مشکلات خود پرداختند.

موضوع: سالن اسکوواش بیرجند

شرح مختصر :

جلسه ای با حضور مجید پور عیسی رییس سازمان، جهانشاهی معاون برنامه و بودجه سازمان، عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان استان، نمایندگان فرمانداری شهرستان قاینات وچند تن از پیمانکاران  پروژه های عمرانی اداره کل ورزش و جوانان استان در محل دفتر کار رییس سازمان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه مذکور با محوریت رفع مشکلات جذب اعتبارات و به بهره برداری رساندن پروژه  سالن ورزشی  اسکوواش بیرجند  و آماده سازی آن برای برگزاری مسابقات بین المللی اسکواش که در پایان سالن جاری در بیرجند برگزار خواهد شد ، تشکیل گردید .

ابتدا عزیزی مدیر کل ورزش و جوانان استان از وضعیت پروژه مذکور توضیحاتی ارائه داد . وی با بیان این مطلب که اسفند ماه سال جاری  بیرجند باید میزبان مسابقات اسکوواش  بین المللی باشد  افزود اتمام و بهره برداری از سالن اسکوواش بسیار ضروری و حائز اهمیت برای استان میباشد.

سپس در ادامه مهنیا پیمانکار سالن اسکوواش گزارش مختصری از روند پیشرفت کار ارائه داد و افزود به دلیل تغییر  و نوسانات قیمت در بازار با کمبود اعتبار روبه رو شده ایم.

پور عیسی رییس سازمان مدیرت و برنامه ریزی خراسان جنوبی در پاسخ به حل این مشکل  اظهار داشت با توجه به اینکه میزبان مسابقات کشوری خواهیم بود و این رویداد میتواند در شناساندن توانمندی و پتانسیل استان نقش مهمی داشته باشد باید سیاست گذاری لازم انجام و طبق برنامه ریزی انجام شده پیش رفت.

رییس سازمان تاکید کرد باید پروژه ها در زمان مقرر به اتمام و بهره برداری برسند.

در حاشیه نیز مشکلات پروژه های استخر ورزشی قائن، سالن چند منظوره شمال شهر و خانه جوان بیرجند مطرح شد.

مصوبات:

در این جلسه موارد ذیل بنا بر پیشنهاد رییس سازمان مصوب شد:

  • مقرر شد مبلغ 6000 میلیون ریال مطالبات پیمانکار پروژه سالن اسکواش از محل تخصیص اعتبارات مصوب سال جاری تا اواسط هفته آتی انجام پذیرد .
  • دوشنبه 20آبان 98 یک تیم متخصص و فنی و با حضور عباسی مدیر فنی و اجرایی سازمان مستقیما از پروژه استخر قائن بازدید و جهت اتمام کار و نحوه ی ادامه عملیات اجرایی تصمیم گیری نمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه ای به ریاست مجید پور عیسی رییس و با حضور معاونین سازمان ، کلیه فرمانداران شهرستانهای استان و مدیران دستگاههای اجرایی  روز چهارشنبه 17 مهر98در محل سالن جلسات این سازمان با 4 دستور کار ذیل برگزار شد.

دستور کار اول: ‏‏‏‏ اقدامات پیش رو دستگاه های اجرایی مدعو و فرمانداران شهرستانهای استان در راستای واگذاری پروژه های تملک دارائیهای سرمایه ای استانی به بخش غیر دولتی و ایجاد مشوق های لازم با استفاده از ظرفیت های تبصره (19) قانون بودجه سال 1398 کل کشور و تسهیلات فراهم شده در این ظرفیت قانونی       

شرح جلسه:

 در این جلسه فرآیند واگذاری و توسعه مشارکتهای عمومی- خصوصی با تشریح آیین نامه اجرای 27 قانون الحاق(2) و همچنین استفاده از ظرفیت های موجود در تبصره 19 قانون بودجه سال 1398 کل کشور و آیین نامه اجرای آن برای دستگاههای اجرایی هدف گذاری شده بر اساس پروژه های قابل واگذاری کارگروه مربوطه (89 پروژه تعهد استان) و با حضور فرمانداران شهرستانها به صورت کامل تشریح گردید. به منظور هم افزایی بیشتر بین دستگاههای اجرایی بر مشارکت بیشتر حوزه های دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، صدا وسیمای استان و اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی استان به منظور آگاهی و اطلاع رسانی مردم و بخش خصوصی تاکید گردید. همچنین وظایف دستگاههای اجرایی به عنوان متولی و مسئول واگذاری پروژه های تملک دارایی سرمایه ای با قابلیت واگذاری مجددا مورد بررسی قرار گرفت.

پیشنهادات:

در ادامه پورعیسی با ارائه راهکاری بیان نمود: که از دویست و پنجاه و سه میلیارد و نهصد میلیون ریال اعتبار استان بخشی از آن را که از یارانه سودی می باشد، به تناسب نگاه دستگاه های اجرایی و فرمانداران می توان به دستگاهها کمک کرد.

 ضمناً وی پیشنهاد داد:  برای توزیع اولیه منابع متناسب با توزیع اعتبار ابتدای سال، به همان میزان درصدی که در شورای برنامه ریزی استان در بحث اعتبارات تملک تصویب شد به شهرستان اعتبار داده شود.

در پایان بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت کنونی پروژه ها صورت گرفت و پس از بیان دغدغه ها و مشکلات، طرح مسئله شد و  از سوی رییس سازمان راهکار پیشنهاد شد.

مصوبات:

  • دستگاههای اجرایی اقدامات لازم را به منظور واگذاری مسئولیت پروژه های مذکور به یک کارشناس در دستگاههای اجرایی (ترجیحا کارشناس مسئول اقتصاد مقاومتی دستگاههای اجرایی) به عنوان متولی امر واگذاری در دستگاه با صدور حکم مربوطه و ارسال حکم و معرفی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان جهت پیگیری امور مربوطه ظرف مدت یک هفته انجام دهند.
  • دستگاههای اجرایی و حوزه جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری اقدامات لازم را به منظور تکمیل کاربرگ های همسان (شناسنامه) پروژه ها قابل واگذاری و تهیه گزارشات مربوطه و معرفی پروژه های با قابلیت واگذاری (89 پروژه تعهد استان) به منظور استفاده از ظرفیت های موجود در تبصره (19) قانون بودجه سال 1398 کل کشور و بارگذاری پروژه های مذکور در سامانه الکترونیک طرح های عمرانی و سرمایه گذاری زیر ساختی، تا پایان مهر ماه سال جاری انجام دهند.
  • دستگاههای اجرایی جهت تهیه و تدوین گزارشات تصمیم به واگذاری (ارزیابی فنی و اقتصادی پروژه ها قابل واگذاری) برای کلیه پروژه های مصوب در کارگروه واگذاری استان و برگزاری مجدد کارگروه به منظور بررسی و تصویب نحوه واگذاری و مدل مالی پیش بینی شده و انجام فراخوان تا پایان آبان ماه سال جاری  اقدام نمایند.
  • فرمانداران ، دستگاههای اجرایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، هدف گذاری و مشخص نمودن تعدادی از پروژه های قابل واگذاری (89 پروژه تعهد استانی) به منظور استفاده از یارانه سود تسهیلات با استفاده از تبصره (19) قانون بودجه سال 1398 کل کشور توسط دستگاههای اجرایی استان را تا پایان آبان ماه سال جاری انجام نمایند.
  • دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری و اداره کل صدا و سیمای استان و اتاق بازرگانی،صنایع و معادن استان اقدام به اطلاع رسانی برای عموم به منظور آشنایی با پروژه های مذکور به منظور معرفی پروژه ها به سرمایه گذاران و استفاده از پتانسیل های موجود برای جذب سرمایه گذاران در راستای واگذاری پروژه های مذکور تا پایان مهرماه سال جاری نمایند.
  • فرمانداران شهرستانها اقدام به برگزاری جلسات شناسایی و بررسی پروژه های با قابلیت واگذاری (با اولویت پروژه های مصوب کارگروه های واگذاری) به منظور استفاده از ظرفیت های قانونی تبره 19 قانون بودجه سال 1398 کل کشور و در راستای ترغیب و حمایت از سرمایه گذاران و با حضور نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری تا پایان آبان ماه نمایند.

دستور کار دوم: بررسی ظرفیت های تبصره 19 قانون بودجه و بررسی توزیع اعتبارات ماده 23 قانون رسیدگی به جرائم رانندگی

در این جلسه حمید جهانشاهی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان گزارشی از وضعیت اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای استان را ارائه نمود.

و از ابلاغ مصوبات کمیته برنامه ریزی شهرستانها و مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار محترم به دستگاههای اجرایی خبر داد.

وی هم چنین اذعان نمود که تخصیص طرح های تملک دارایی های سرمایه ای دستگاهها در چارچوب مصوبات کلیه تخصیص اعتبارات استان بر دستگاههای اجرایی و خزانه معین استان اعلام گردیده است و از دستگاههای اجرایی  و فرمانداران خواست تا نسبتت به تسریع تنظیم و مبادله موافقت نامه با سازمان دستورات لازم اتخاذ شود.

جهانشاهی با اشاره به ابلاغ تخصیصی اعتبارات استانی در قالب اسناد خزانه اسلامی و نقدینگی کم ابلاغ شده به استان از استان دستگاههای اجرایی خواست تا فرایند بهره گیری از اسناد را با رعایت انضباط مالی و حذف نقدینگی های غیر ضروری و شناسایی و عملیاتی نمودن راهکارهای افزایش منابع عمومی تسریع بخشند.

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان  در ادامه  از تحقق بخش عمده مصوبات سفر نوبخت  رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان در سال گذشته خبر داد و از دستگاههای اجرایی خواست در خصوص اعتبارات ملی مربوطه  پیگیری جدی انجام شود.

حمید جهانشاهی در ادامه  به فرایند تنظیم پیشنهادات و پروژهه ای مرتبط با ماده 23 قانون نحوه رسیدگی به جرائم اشاره نموددر همین راستا  70  درصد این اعتبارات در راستای توسعه و بهره مندی شهرها به شهرداران محترم ابلاغ میگردد که 30درصد آن به منظور استاندارد سازی وسایل و تجهیزات  ایمنی، نصب علائم راهنمایی و رانندگی و اصلاح راههای روستایی و..... تعلق  خواهدد گرفت.

وی در بخش دیگری از گزارشات خود با اشاره  به ابلاغ اعتبارات تبصره 19 قانون بودجه سال 98 عنوان بسته تشویقی دولت  در اجرای فرایند ماده 27 قانون الحاق(2)  و واگذاری طرح های دولتی به خصوصی و تعاونی اذعان نمود با توجه به کسر این اعتبارات  به میزان 10 درصد  از اعتبارات استان  و در راستای تحقق هدف قانون گذار توزیع این اعتبارات  بین شهرستانهای استان همراه با توزیع اعتبارات تملک دارایی های استان  در ابتدای سال در شورای برنامه ریزی خواهد بود.

وی تاکید کرد: در صورت عدم جذب این اعتبارات از جانب شهرستانها با مصوبه شورای برنامه ریزی توزیع اعتبار برا ی این شهرستانها تا سقف مصوب صورت خواهد پذیرفت.

پیشنهادات:

رییس سازمان :پیشنهادات ، راهکارها و مشکلات به سازمان منتقل شود تا در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح و مصوب شوند.

مصوبات:

  • مقرر شد مباحث مطروحه فوق در اولین جلسه  شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح و طرح مسئله شود.

  دستور کار سوم: وظایف و برنامه های کمیته برنامه ریزی شهرستان ها به استناد تبصره ذیل ماده 14 تصویب نامه 12خرداد98

آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان در این جلسه ارائه و در این خصوص مژگان زربان مسئول دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به این مطلب که تبصره ذیل ماده 14 در جهت تقویت جایگاه و سطح کمیته برنامه ریزی شهرستانها و پررنگ تر نمودن نقش موثر آنها در توسعه استان به این آیین نامه اضافه شده است افزود: در همین راستا طی سه ماه گذشته پس از طرح و تصویب کلیات موضوع لزوم برنامه ریزی کمیته برنامه ریزی شهرستانها در موضوعات توسعه ای استان در سومین جلسه شورا مورخ 19مرداد98 و نیز راه اندازی سامانه راهبری و مدیریت جلسات این کمیته ها در حال حاضر اهم وظایف و برنامه های کمیته برنامه ریزی شهرستانها متناظر با وظایف شورای برنامه ریزی و توسعه استان جهت طرح و تصویب در جلسه آتی شورا احصاء گردیده است.

پیشنهادات:

رییس سازمان از فرمانداران خواست که ضمن پیگیری و بررسی موارد مندرج در وظایف تعریف شده من جمله پیگیری مباحث مربوط به اشتغال و سرمایه گذاری، اجرای سیاستهای مقاومتی، پیگیری در خصوص اجرای سند آمایش سرزمین، همکاری در تهیه و تدوین سند توسعه شهرستان و .... حداقل یک بار در ماه جلسات کمیته برنامه ریزی شهرستان را برگزار و ضمن ارائه گزارشات جلسات به دبیرخانه شورای برنامه ریزی و ثبت در سامانه مذکور موارد قابل طرح در شورا را به سازمان ارائه نمایند.

دستور کار چهارم:دستگاههای فاقد نمایندگی در استان

آموزگار معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، در رابطه به اینکه برخی دستگاه های استان فاقد نمایندگی در شهرستان ها هستند، بیان نمود: گزارش جامعی تهیه شده و پیگیری های لازم در این خصوص انجام شده است و به نظر می رسد بهترین راهکار برای حل این مشکل استفاده از مجتمع های اداری باشد. همچنین در خصوص کسب سهمیه استخدامی و افزایش نیروی انسانی دستگاه های اجرایی، بیان داشتند که طبق ابلاغیه ی سازمان اداری و استخدامی کشور، دستگاه های اجرایی می بایست درخواست افزایش سهمیه استخدامی به منظور جبران کمبود نیروی انسانی را از طریق ستادشان به سازمان اداری و استخدامی کشور ارسال نمایند. بدیهی است متعاقب ارسال درخواست دستگاه های اجرایی به سازمان اداری و استخدامی، پیگیری های لازم از طرف این سازمان صورت خواهد گرفت.

در پایان جلسه پور عیسی رییس سازمان با تاکید بر  این مساله به فرمانداران که مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار باید اجرایی و عملیاتی شوند و افزود: سازمان در جهت رفع مشکلات موجود در این مسیر آمادگی همکاری لازم را دارد.

وی از فرمانداران به عنوان بالاترین مقام هر شهرستان خواست پیشنهادات سازنده را از دستگاهها احصا و قابلیت ها و پتانسیل موجود در شهرستانها را شناسایی و به سازمان معرفی نمایند .

وی گفت: باید پروژه های نیمه تمام تعیین تکلیف شده و پروژه های روستایی سروسامان یابند.

رییس سازمان اظهار داشت امسال به پیشنهاد استاندار خراسان جنوبی پروژه های روستایی با مشارکت سازمان به  دهیاران فعال واگذار خواهد شد.