لیست پروژه های عمرانی سال 1398  مصوب کمیته های برنامه ریزی شهرستان های استان خراسان جنوبی  به شرح ذیل می باشد:

پروژه های عمرانی مصوب کمیته های برنامه ریزی شهرستان های سال 1398

 

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ؛حمید جهانشاهی در نشست معاونین هماهنگی برنامه و بودجه استانها دوشنبه 98/4/31 در سالن یاران شهید بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور حضور یافت.

این نشست به ریاست نعمتی ، رییس امور استانها و مناطق سازمان، معاونین مربوطه و با حضور معاونین هماهنگی برنامه و بودجه استانهای کشور برگزار گردید.

اجرای بودجه ریزی عملیاتی و الزامات سال جاری، ارائه گزارش آخرین وضعیت اعتبارات هزینه ای استانهاو تبیین سیاست هاو چالش های پیش رو ،اصلاحات دستورالعمل اجرای بودجه و تنظیم موافقت نامه ای سال جاری، گزارش وضعیت درآمدی استانها و الزامات آن و رویکردهای اعتبارات پژوهشی سال جاری از جمله موضوعات مطروحه در جلسه بود.

گفتنی است در ابتدای جلسه رمضان پور نرگسی معاون مجلس و توسعه منطقه ای سازمان با اشاره به وضعیت اعتبارات کشور و بودجه استانها و تبیین سیاست های پیش رو در سال جاری و رعایت دقیق قوانین و مقررات و دستورالعمل های بودجه بر رعایت صرفه جویی هزینه ها و بهره گیری از طرفیت های قانونی بودجه تاکید نمود.

جلسه بررسی جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال 97، در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و باحضور مدیران دستگاه های اجرایی استان و ذیحسابان برگزار شد.این گزارش حاکیست با توجه به تزدیک شدن به پایان سال مالی و ضرورت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان، مدیران دستگاه های اجرایی گزارشی از میزان جذب و برنامه ریزی های صورت پذیرفته در جهت تحقق صد درصدی جذب اعتبارات سال 97 را به جلسه ارائه نمودند.

جهانشاهی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان با اشاره به اهمیت جذب اعتبارات توسط دستگاه های اجرایی در موعد مقرر خاطرنشان کرد در صورت پیش بینی عدم جذب توسط هر یک از دستگاه هی اجرایی و جلوگیری از برگشت اعتبارات ابلاغی به استان، نسبت به جابجایی تخصیص در چارچوب قوانین و مقررات اقدام خواهد شد.

در پایان جلسه مقررگرديد هريک از مديران و ذيحسابان دستگاه هاي اجرايي پيگير جذب منابع در مهلت قانوني باقي مانده با رعايت ضوابط و مقررات بوده و نتايج آن را تا هفته آينده اعلام نمايند.

دومین کارگروه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان و مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط دوشنبه 98/3/19 برگزار شد.

میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: در اثر سیل اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری در مجموع ۲۶۰ واحد مسکونی استان تخریب و دچار خسارت شدید شد، تاکنون عملیات اجرایی ۳۴ واحد مسکونی در مناطق مختلف سیل زده استان آغاز شده است که برخی در مرحله فونداسیون، اسکلت و تعدادی نیز در مرحله سفت کاری هستند و از این تعداد احداث ۱۵۰ واحد مسکونی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ شده است. وی تصریح کرد: ابتدا واحدهایی که به صورت ۱۰۰ درصد در مناطق سیل زده تخریب شده بازسازی و بعد از آن بازسازی واحدهای در معرض خطر آغاز می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: انتظار ما از شهروندان این است در زمینه آواربرداری، تشکل پرونده و احداث واحدهای مسکونی همکاری و دستگاه‌های اجرایی نیز روند احداث واحدها را تسریع کنند.

در ادامه جلسه، دستگاه های اجرایی خدمت رسان از تمهیدات اندیشیده شده، تسهیلات مرتبط و سازوکار بهره مندی از آن گزارشی را ارائه نمودند.

جهانشاهی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان با اشاره به ابلاغ اعتبارات خسارات وارده به بخش کشاورزی استان، سازوکار و نحوه هزینه کرد آن را تشریح نمود.وی همچنین در خصوص تفاهم نامه ساخت مسکن محرومین با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور و نحوه پرداخت تعهدات سازمان از محل ظرفیت تبصره 14 قانون بودجه سال 1398 کل کشور توضیحاتی را ارائه نمود.

اولین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور استاندار، رییس سازمان، معاونین استاندار ، فرمانداران و مدیران دستگاههای اجرایی عضو و با دستور کار بررسی مصوبات کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی و کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، طرح و تبیین آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان تصویب نامه شماره 29018‏/ت54487 هـ مورخ 12‏/03‏/98 هیئـت محترم وزیران ، ارائه برنامه زمانبندی کارگروههای تخصصی ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 1398 و نیز بررسی و تصویب شاخص های توزیع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان در سال 1398 ، یکشنبه 98/3/19 برگزار شد.

مجید پورعیسی ، رییس سازمان از ابلاغ آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه که توسط هیات وزیران در خرداد ماه تصویب شده بود، به استان خبر داد و اظهار داشت: براساس آیین نامه جدید شورای برنامه ریزی و توسعه استان ۱۳ کارگروه تخصصی زیرمجموعه شورا در چهار کارگروه ادغام شده است.

وی با اشاره به برنامه زمان بندی شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: این شورا هر ماه در روز مشخص برگزار و کارگروه ها نیز در صورت تفویض اختیار از سوی استاندار به معاونان طبق تقویم تشکیل خواهد شد.

مجید پورعیسی ، ارائه توضیحات در خصوص اعتبارات هزینه ای را پس از بررسی عملکرد خرداد ماه به جلسه بعدی شورای برنامه ریزی و توسعه استان موکول کرد و افزود: با توجه به اینکه در سال جاری دولت در سرفصل فنی و اعتباری رقمی را در نظر نگرفته است، در بحث تسهیلات از محل وجوه اداره شده کمک هایی در نظر گرفته شده است که برای زیرساخت های اقتصادی از جلمه راه، آب و برق می توان در نظر گرفت.

وی گفت: در تلاشیم که فصل ها بر اساس اولویت مشخص شود و بیشتر به دنبال استفاده از منابع ملی هستیم. رئیس سازمان در خصوص ساخت مسکن برای محرومان استان گفت: باید تلاش کنیم که مسکن ارزان قیمت به افراد واگذار شود و کسی به خاطر نداشتن پول زمین از غافله عقب نماند.

پورعیسی با اشاره به دو شاخص جمعیت و عدم برخورداری برای توزیع اعتبارات گفت: شاخص جمعیت ۶۰ درصد و عدم برخورداری ۴۰ درصد در نظر گرفته شده که بر اساس سنوات گذشته برخی عدم تعادل ها در شهرستان ها رفع شده است.

وی در خصوص تخصیص اعتبارات گفت: سعی می کنیم با هماهنگی شهرستان ها وخروجی عملکرد تمامی فعالیت ها در استان، توازن رعایت شود و روی یک شهرستان خاص متمرکز نخواهیم بود.

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی گفت: دنبال این هستیم که برای هر روستا شناسنامه ای تدوین و در شناسنامه روستاها مشکلات زیرساختی و ظرفیت های، مزیت ها و پتانسل های هر روستا لحاظ شود.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت کمیته امداد، قرارگاه های سپاه و بسیج درحرکت جهادی و انقلابی در سطح استان گفت: برای این کار به افرادی نیاز داریم که از جنس مردم باشند و با انگیزه مضاعف طرح ها را دنبال کنند.

معتمدیان با تأکید بر تشکیل هسته های مردمی در راستای اجرایی کردن این طرح اظهار داشت: به منظور تقویت دهیاری ها، طرح توانمندسازی آنها به عنوان محور اصلی توسعه روستاها دنبال می شود.

وی بر بهره مندی از صاحبنظران دانشگاهی در این زمینه تأکید کرد و گفت: تلاش می کنیم از توان دستگاه ها در طرح شناسنامه دار کردن روستاها حداکثر استفاده را ببریم.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مأموریتی به حوزه اقتصادی و برنامه ریزی داده شده که با تشکیل کمیته های مربوط در اسرع وقت برنامه ای را در قالب سند جامع توسعه روستایی به منظور عملیاتی شدن ارایه کنند.

وی گفت: در تهیه سند جامع توسعه روستاهای استان از چهار ضلع دولت، دستگاه های حاکمیتی، هسته های مردمی و ظرفیت علمی و دانشگاهی استفاده خواهیم کرد.

معتمدیان ایجاد هم افزایی برای توسعه روستاها را یکی از برنامه های پیش رو عنوان و تصریح کرد: ده ها نهاد در این زمینه مسئولیت دارند، هزینه های زیادی نیز انجام می شود اما خروجی آن چشمگیر نیست لذا نیازمند برنامه و سند جامع برای مناطق روستایی هستیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دولت و سازمان برنامه و بودجه به اشتغال روستایی ورود جدی پیدا کرده است افزود: به عنوان استانی که جمعیت روستایی قابل توجه داریم یکی از اولویت های اصلی مسئله اشتغال روستائیان است.

معتمدیان مرز و کشور افغانستان را در همسایگی استان یک ظرفیت معرفی کرد و افزود: با توجه به پیگیری های انجام شده، گزارشاتی هم به رئیس جمهوری در ستاد اقتصادی دولت به طور مفصل ارایه شد.

مقام عالی دولت در استان با بیان اینکه می توان از مرز در دوران تحریم استفاده کرد گفت: علاوه بر تعیین نیازمندی های استان، در تأمین اقلام مورد نیاز کشور هم می توانیم کمک کنیم، وی از توجه دولت به مرزهای شرقی خبر داد و تصریح کرد: سرمایه گذاری ویژه ای شده که با همکاری و تلاش از این فرصت طلایی باید حداکثر را استفاده ببریم.

معتمدیان با بیان اینکه مدیران و روسای دستگاه های اجرایی باید شخصاً در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه شرکت کنند گفت: این شورا مهمترین جلسه در مباحث برنامه ریزی و توسعه ای استان است و عدم حضور مدیران باعث سلب حق دستگاه ها می شود

.